0 "Τριάρα" η Ντόρτμουντ στην πρεμιέρα

wdecwderfvtΗ φετινή Bundesliga άρχισε όπως τελείωσε η περσινή. Με την Ντόρτμουντ, δηλαδή, να παίζει πολύ ωραίο ποδόσφαιρο και να κερδίζει... μόνο με 3-1 το Αμβούργο!Μπροστά σε 80.000 οπαδούς της, που όπως πάντα δημιούργησαν εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, η πρωταθλήτρια Γερμανίας έδειξε αποφασισμένη να καθαρίσει εύκολα το ματς στην πρεμιέρα της Bundesliga και τα κατάφερε!

Ο Γκροσκρόιτζ άνοιξε το σκορ στο 17' με ωραίο πλασέ, ακολούθησαν ευκαιρίες και δοκάρι, για να έρθει το 2-0 από τον Γκέτζε στο 29'. Η Ντόρτμουντ έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και με το ξεκίνημα της επανάληψης έφτασε στο 3-0, στο 48', με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Γκροσκρόιτζ.

Οι Βεστφαλοί μπορούσαν να ανεβάσουν κι άλλο τον δείκτη του σκορ, καθώς δημιουργούσαν εύκολα τις προϋποθέσεις για γκολ, αλλά από ένα σημείο κι έπειτα έριξαν στροφές και έτσι το Αμβούργο βρήκε την ευκαιρία να μειώσει στο 79' με σουτ του Τέσχε από κοντά, μετά από μπέρδεμα στην άμυνα των γηπεδούχων. Ενα λεπτό μετά το Αμβούργο απείλησε με δεύτερο γκολ, η Ντόρτμουντ σοβαρεύτηκε και έχασε άλλη μία καλή ευκαιρία και το 3-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με την πρωταθλήτρια να μπαίνει ιδανικά στη νέα σεζόν.